• Douro vina lauki
  • Douro sluzas

Atpūtas Brauciens pa Douro Upes Ieleju

posted in: Portugāle | 0

Ir pirmdienas rīts. Šodien plānota mierīgāka diena.

Jau ierodoties Porto, nopirkām biļetes uz vienas dienas kruīzu pa Douru upi. Kruīza iespējas ir daudz un dažādas, šo pakalpojumu piedāvā dažādas kompānijas. Internetā var salīdzināt piedāvājumus, taču upes skati visiem būs vienādi, atšķirties var tikai pusdienu piedāvājums vai citas ekstras. Šim pasākumam iepriekš nepirkām biļeti, jo cena nemainījās un labāk ir visas tikšanās detaļas sarunāt uz vietas, tad mazāk iespēju pārpratumiem. Biļetes var iegādāties visos tūristu ofisos, kas Porto ir teju vai uz katra stūra. Mūsu izvēle krita uz vienkāršāko variantu: No Porto ar vilcienu līdz Regua un pa upi lejā atpakaļ. Cena 65 eur ar pusdienām un vīnu.

Jau pirms 8:00 ir sarunāta tikšanās Sao Bento vilciena stacijā. Mums tas ir tuvu viesnīcai un esam tur laicīgi. Stacijā rosās vairāku kompāniju ekskursiju vadītāji, komplektējot savas grupas. Uzmeklējam mūsējo un tiekam pie vilciena biļetēm un turpmākajiem norādījumiem. Tad pāris stundas vilcienā ar kalnainām skaistām ainavām pa logu.

Regua ekskursijas vadītāja visu grupu veikli nogādā līdz kuģim, laužoties cauri uzbāzīgajiem cepuru tirgotājiem. Piestātni atstājam pirmie. Cik vēlāk sapratu, tas bija svarīgi, lai mazāk kavētos gaidīšanā uz slūžu šķērsošanu.

Douro kruizs

Douro vina lauki

Kuģis ir pustukšs. Pareizi esam izvēlējušies pirmdienu šai aktivitātei. Nesteidzīgi vērojam vīna dārzu terases un saules apspīdēto ieleju. Skaisti. Tikai pēc stundas jau paliek nedaudz vienmuļi, jo ainavas ir visai līdzīgas. Tai pat laikā, pēc vakardienas garajiem pārgājieniem, šāda relaksējoša atpūta ir īstajā brīdī.

Kad jau daļa pasažieru sāk nemierīgi mīņāties pa kuģa klāju, atskan aicinājums pusdienās.

Douro pusdienas

Pusdienas tiek servētas pilnā apjomā: ar zupiņu, otro un varen gardu brauniju saldajā. Šis pasākums un vīns apmierinātības indeksu ievērojami paaugstina.

Un tad kaut kas jauns mūsu ceļojumu pieredzē: kuģu slūžas uz Carrapatelo elektrostacijas dambja. Augstumu starpība 35 m. Iespaidīgi un interesanti, kā praktiski redzēt Arhimēda likumu darbībā.

Douro sluzas

Slūžās uzreiz ietilpst 2 kuģi un nolaišanas-pacelšanas cikla ilgums varētu būt kāda stunda. Jau nolaisti lejā, labu laika sprīdi gaidām kaut ko. Vēlāk sapratu, ka gaidījām augšā ceļamo kuģi, kurš vēl bija ceļā, jo upe aiz slūžām ir krietni šaurāka un varētu būt bīstami diviem šāda tipa peldlīdzekļiem tur izmainīties.

Douro sluzas

Lejpus dambja krasti paliek nedaudz akmeņaināki un vīnogu dārzi daudz retāki. Krastā sastopamas vairāk apbūves.

Pēc kādas stundas klāt arī nākošais dambis Crestuma-Lever. Šis jau ir krietni zemāks – vairs tikai 14 m.

Tuvojoties Porto, skati paliek urbāni, taču tie ir ievērības cienīgi. Tilti ir arhitektu meistardarbs. Un pilsēta no upes ir pavisam citāda. Sanāk, ka lejas daļas brauciens ir kā mini kruīzs pa pilsētu.

Porto tilti

Porto kruizs

Atpakaļ Porto esam ap 17:00, tas ir ātrāk, kā prognozēts. Bet tieši labi, jo miera uz ūdens jau bija pietiekoši. Paliek laiks vēl pastaigai pa vecpilsētu. Porto vecpilsēta nav liela, un patiesībā visu centru var izstaigāt vienā pēcpusdienā. Tiesa, ne visur gājām iekšā, bet greznākās un ievērojamākās vietās gan. Baznīcas tur ir bagātīgas.

Porto baznica

Porto baznica

Izmantojam arī iespēju uzkāpt augstajā Clerigos tornī. Šis pasākums gan ir par samaksu 5 eur.

Ir iespēja izstaigāt svētnīcu visos līmeņos un apskatīties muzeju. Skaisti un grezni. Taču nokļūšana pašā torņa augšā izvērtās par piedzīvojumu. Eja turp ir šaura un grūti pārvietoties uzreiz abos virzienos. Kustību regulēja jaunieši, kas tur strādāja kā apkalpojošais personāls, taču beigās sapinās meistarībā un pārvietošanās apstājās abos virzienos, liekot cilvēkiem raudzīties uz pilsētu no augšas ilgāk, kā to gribētos. Nācās pašiem pieregulēt kustību.

Clerigos Porto

Skati uz pilsētu no augšas vienmēr ir aizraujoši. Arī šis nav izņēmums. Šī gan nav augstākā celtne pilsētā, bet iespaidu pietiek.

Nu un protams, ka Portugāles arhitektūras īpatnība ir flīzētās namu fasādes. Ļoti praktiski, ilgmūžīgi un skaisti. Namu ir viegli kopt un uzturēt nevainojamā stāvoklī. Lai gan savulaik šādu greznību varēja atļauties tikai bagātākie pilsētnieki. Citi ar flīzēm rotāja tikai kādu sienas daļu.

Porto

Kārtējā iespaidiem bagātā diena. Baudām un ceļojam paši…

Iepatikās? Padalies ar draugiem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *