Francijas Muižnieku Rezidence – Martainville Pils

posted in: Francija | 0

Nesteidzīgi stūrēju savu nomāto Citroenu Normandijas virzienā, izvairoties no lielajiem ceļiem. Telefona navigācijā var sastādīt vairākus interesantus maršrutus. Uzmanību piesaista skaistās baznīcas, kuras jau pa gabalu redzamas, tuvojoties kādam miestam.

Gandrīz katrā pilsētiņā un ciemā var atrast ko ievērības cienīgu. Tas, protams, nav nekas grandiozs, bet patiešām interesants, tā sev veidojot plašāku priekšstatu par franču tautu un kultūru.

Tā nesteidzīgi tuvojoties Ruānai, kādā stāvvietā pamanu tūristu autobusus un vairākas mašīnas. Skaidrs, ka te ir kas apskates vērts. Tas ir uz ceļa N31 kādus 20km pirms Ruānas. Piestāju arī es. Aiz kopta dārza var redzēt glītu, no sarkaniem māla ķieģeļiem būvētu pili: Martainville.

Šī pils gan nav tik milzīga, kuras nesen biju redzējis. Arī vizuāli tā atšķiras arhitektūrā jau no ārpuses. Ieejas maksa 4 eur. Protams, eju iekšā.

Tik tiešām ir kas citādāks. Šī jau vairs nav augstmaņu pils, bet es teikšu, tāda kārtīgu muižnieku rezidence, kuriem pašiem ar savām rokām bija maizīte jāaudzē.

Telpas krietni mazākas un, manuprāt, daudz praktiskākas, jo nav caurstaigājamas. Trīs stāvos ar kāpnēm vidū izveidoti kā atsevišķi dzīvokļi, kur ir gan darbnīcas, virtuves un saimes istabas, guļamistabas, muzikālajām un garīgajām vajadzībām iekārtotas telpas.

Apskati daudz dzīvīgāku padara telpās izvietotie manekeni, kas uzreiz norāda attiecīgo mēbeļu praktisko nolūku. Asprātīgs ir bērnu pieskatīšanas aprīkojums, kas ir no gultiņu un šūpuļu dažādības līdz stāvgroziem un galdiem.

Amizants man šķita gultu dizains. Cilvēki toreiz gulēja skapjos. Dažādās telpās ir apskatāms vairāku šādu skapju dizains. Zināmā mērā praktiski, jo, neesot atsevišķai guļamistabai no bērniem, vecākiem ir sava privātā telpa dzimtas turpināšanai.

Ja runa ir par ūdens un kurināmā taupīšanu, tad francūži jau pāris gadsimtus iepriekš ir atraduši energoefektīvāko vannas modeli:

Zābaka formas vannā iekārtoties var tikai sēdus. Grūti “uz aci” sarēķināt nepieciešamo ūdens daudzumu tajā, taču izskatījās mazāk par 100l, ja vēl iekšā iekāpj cilvēks. Kurināšana zem sēžamvietas, tā kā dibenam tiek vissiltākā zona. Bet, ja sakurina par daudz? …

Āra pagalmā autentiski ir atjaunotas saimniecības būves, kur novietot to laiku tehniku un uzglabāt ražu.

Šī apskates vieta bija ļoti interesanta, lai iepazītu vēsturisko francūžu praktiskumu un izdomas bagāto iedzīvi.

Iepatikās? Padalies ar draugiem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *